22 gru System rekuperacji w obliczy nowego prawa budowlanego
Po wejściu w życie nowych przepisów budowlanych z początkiem 2021 roku energooszczędne domy staną się codziennością i wymogiem prawnym. Zaostrzone przepisy sprawiają, że na atrakcyjności zyskują innowacyjne rozwiązania, w tym system rekuperacji, który pozwala w pełni wykorzystać energię odnawialną w domach.
System rekuperacji a zmiany
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, staje się obecnie jednym z wyjątkowo pożądanych rozwiązań w zakresie nowych przepisów. System rekuperacji jest najskuteczniejszym sposobem na spełnienie wymagań prawnych względem zaopatrzenia nowo powstałych budynków w energię pierwotną. Dzięki jej wykorzystaniu możemy odzyskać utraconą energię z wywiewanego powietrza, która następnie zapewnia ogrzanie powietrza nawiewanego. W okresach letnich z kolei pomaga wnętrza ochładzać. Budynki z wykorzystanym systemem rekuperacji są zatem bardziej energooszczędne, bowiem spory procent energii powraca do budynku.
Jak wynika z analiz ekspertów, nawet wyjątkowo gruba izolacja ścian czy solidne okna nie są w stanie zapewnić wymaganych prawem warunków przepustowości cieplnej, dlatego najlepszym rozwiązaniem staje się zaopatrzenie w odnawialne źródło energii np, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli system rekuperacji.
Wykorzystanie rekuperacji to także ważny element działania prozdrowotnego i wpływ na zwiększenie komfortu mieszkańców. System ten zyskuje zatem coraz większe zainteresowanie i skutecznie wpływa na poprawę walorów energooszczędnych, ekologicznych, wentylacyjnych, grzewczych i prozdrowotnych nowoczesnego budownictwa.