10 kwi Rekuperacja do domu – czym jest rekuperator?
Rekuperacja stanowi jedną z alternatyw dla domu, która zyskuje na popularności. Czym jednak jest rekuperacja i jak działa rekuperator?
Rekuperator jest centralną częścią wentylacji mechanicznej – rekuperacji. Wyposażony w wymiennik pozwalający na zdalne odzyskiwanie zużytego ciepła wywiewanego z budynku z powietrzem i przekazujący je do świeżego, nawiewanego do wnętrza, pozwala utrzymać przyjemną atmosferę w domu. Jego zaletą jest możliwość uzyskania sporych oszczędności na ogrzewaniu.
System rekuperacji pozwala kontrolować całą wentylację w budynku, dostosowując jej działanie do potrzeb domowników. Dzięki rekuperatorowi powietrze, które dociera do pomieszczeń jest ogrzane i świeże bez konieczności wykorzystania dodatkowej energii. Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła stała się nie bez powodu pożądaną opcją w budynkach bazujących na technologiach energooszczędnych i pasywnych.
Rekuperator i jego działanie
Jako serce rekuperacji, rekuperator pozwala zyskać idealne warunki w domu. Zasilany energią elektryczną nawiewa i wywiewa powietrze do wnętrza domu, a w połączeniu z dobrze dopasowaną instalacją wentylacji mechanicznej, pozwala maksymalnie odzyskać ciepło z zużytego powietrza, widocznie wpływając na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Rekuperator zawiera w swoim wnętrzu wymiennik ciepła, od którego zależą parametry urządzenia – czyli jego możliwości w odzysku ciepła. Na rynku dostępne są wymienniki krzyżowe, przeciwprądowe czy obrotowe. Najwyższą wydajność w odzysku ciepła oferują wśród nich wymienniki przeciwprądowe.
Poza wymiennikiem, rekuperator wyposażony jest również w specjalne filtry, z których pomocą zatrzymywane są wszelkie zanieczyszczenia powietrza, kurz, owady, alergeny, smog itp. Dzięki zapewnieniu tej ochrony, do wnętrza nawiewane jest wyłącznie świeże, czyste powietrze. Rekuperacja pozwala zatem zyskać wyjątkowo zdrową przestrzeń w domu, a co za tym idzie znacznie lepsze samopoczucie oraz wyjątkowy komfort domowników.