15 mar Rekuperacja do domu a wentylacja grawitacyjna
Czym jest rekuperacja? Aby stało się to jaśniejsze warto dowiedzieć się na czym polega wentylacja grawitacyjna. Wentylacja grawitacyjna w porównaniu do rekuperacji nie wymaga skorzystania z żadnych urządzeń, bowiem opiera się ona na systemie kominów i jednym strumieniu powietrza wytwarzanym przez różnicę ciśnień pomiędzy wnętrzem domu, a jego otoczeniem. W przypadku rekuperacji mamy do czynienia z dwoma strumieniami powietrza, które wytwarzane są przez urządzenie zwane rekuperator. Z założenia w wentylacji grawitacyjnej kominy mają zadanie wyciągać zużyte powietrze z budynku, a świeże powietrze powinno docierać do wnętrza przez nieszczelności drzwi i okien, wywietrzniki i im podobne.
Które rozwiązanie lepsze? Rekuperacja zdecydowanie góruje
Rekuperacja do domu to sposób na doskonałą jakość powietrza w domach. Wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie zapewnić tego w pełni. Dodatkowo, dzięki rekuperacji możliwe jest odzyskanie ciepła, które w przypadku wentylacji grawitacyjnej jest niemożliwe. Otwarte okna i nieszczelności budynku nawiewają świeże powietrze, niemniej jest ono zimne. Rekuperacja pozwala wykorzystać ciepło z wnętrza domu do ogrzania świeżego powietrza, czyniąc dom wyjątkowo komfortowym i wolnym np. od przeciągów. Oszczędność energii w przypadku rekuperacji jest naprawdę ogromna.
Inną zaletą rekuperacji, która przewyższa wentylację grawitacyjną jest filtracja nawiewanego do wnętrza powietrza. A środowisku miejskim lub okolicach pełnych alergenów czy dymu, rekuperacja jest w stanie zapewnić domownikom doskonale oczyszczone powietrze, wolne od smogu, pyłków, jak również nadmiernej wilgoci. Mając do dyspozycji rekuperację, można cieszyć się doskonale świeżym powietrzem każdego dnia. Nowe sposoby budownictwa pozwalają zyskać naprawdę doskonałe rezultaty stosowania rekuperacji, generując spore oszczędności energii i pieniędzy, przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne i zdrowie domowników.